Μία παραγωγή του Μορφωτικού Συλλόγου Ποντίων Νομού Έβρου “Αλέξιος Κομνηνός”
Στην οργάνωση της παραγωγής, εύρεση υλικού βίντεο και φωτογραφιών έχει αναλάβει η Δέσποινα Κοτακίδου Αντιπρόεδρος του Συλλόγου Αλέξιος Κομνηνός.
Αφήγηση Δέσποινα Κοτακίδου Είναι μία αφήγηση εικονογράφηση και βίντεο που περιγράφει τον χειμώνα στον Πόντο τα ήθη και έθιμα του χειμώνα παραμονές των Χριστουγέννων.
![Κοτακίδου Πόντος](https://dodekamemia.gr/wp-content/uploads/2021/12/23_12_2021-Χριστουγεννα_Moment.jpg2_-1024x576.jpg)
Χριστούγεννα στον Πόντο
Αναφέρεται επίσης στην παραμονή των Χριστουγέννων με πόση ευλάβεια οι πόντιοι γιόρταζαν την ημέρα αυτή. Έπαυε κάθε εξωτερική εργασία και ολοκληρώνονται οι τελευταίες προετοιμασίες για τη μεγάλη γιορτή της χριστιανοσύνης.
![Πόντος](https://dodekamemia.gr/wp-content/uploads/2021/12/23_12_2021-Χριστουγεννα_Moment-1024x576.jpg)
Ακούγονται τα κάλαντα των Χριστουγέννων και ένα μικρό απόσπασμα από την κωμωδία Μωμοέρια, αυτό που όλοι γνωρίζουμε ως Μωμόγεροι.