ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ – ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 2021-2022

Οι επιτυχίες των αθλητών του Εθνικού μας πολλές, για την αγωνιστική χρονιά 2021-
2022 και σε όλα τα τμήματα με διακρίσεις στην Ελλάδα και στο
Εξωτερικό.

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

1) 22/2/22 Πανελλήνιος αγώνας λειόκαννου, τρίτη θέση ο Αθανάσιος Σισμάνης
στην κατηγορία standard manual. (Ιωάννινα). (3ος Πανελληνιονίκης)


2) 18-19/6/22 Πρωταθληματικός Αγώνας της Α ζώνης πιστόλι, πρώτη θέση
ο Δημήτριος Βλάχος στην κατηγορία revolver. (Ορεστιάδα). (Πρωταθλητής
Α’ ζώνης).


3) 8/7/22 Διεθνής αγώνας τυφέκιο HELLAS GREAT SHOTGUN, Πέμπτη
θέση ο Αθανάσιος Σισμάνης (πρώτος από τους Έλληνες αθλητές) και
έβδομη θέση ο νεοεμφανιζόμενος Χρήστος Γιαννακίδης (τρίτος από τους
Έλληνες αθλητές).(Κόρινθος). Και οι δύο στην κατηγορία standard manual


4) 1/5/22 Αγώνας επιπέδου ΙΙΙ πιστόλι, Πρώτη θέση ο Ιωάννης
Παπαντωνίου. (Θεσσαλονίκη). Στην κατηγορία production optics light.
Εκτός αυτών δεκάδες φορές (σχεδόν σε κάθε αγώνα που συμμετέχουν) οι
αθλητές μας είναι στις τρεις πρώτες θέσεις, σε καθημερινούς, μικρούς
διασυλλογικούς αγώνες.


ΣΤΙΒΟΣ

Ανδρών Γυναικών Ανώτερη Εθνική Κατηγορία

5η Αραμπατζή Ιωάννα, ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΙΒΟΥ -ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 2022

  1. 3η Αραμπατζή Ιωάννα, ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΙΒΟΥ -ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 2022
  2. 10η Ρετσίδου Σοφία, 100μ μετά εμποδίων, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΙΒΟΥ -ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 2022

Κ20

  1. 3η Αραμπατζή Ιωάννα, ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ, 45,03μ,

5η ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ, 11,77μ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ20-ΣΕΡΡΕΣ 2022

  • 12ος Κουφός Δημήτριος, 400μ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ20-ΣΕΡΡΕΣ 2022

K18

  1. Δαστερίδη Αριστέα , 6Η ΣΤΑ 100Μ ΜΕΤΑ ΕΜΠΟΔΙΩΝ, 14,35”, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ18, ΒΟΛΟΣ, 2020
  2. Καραχάλιος Κωνσταντίνος, 6ΟΣ ΣΤΟΝ ΑΚΟΝΤΙΣΜΟ, 52,34μ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ18, ΒΟΛΟΣ, 2020
  3. Δήμητρα Παναγιωτοπούλου δισκοβολία 7η με 36.23μ
  4. Δαμκαλή Δήμητρα Άλμα επί κοντώ 9η 3.10μ
  5. Σιγλλίδης Γιώργιος δισκοβολία 7ος με 43.94μ
  6. Τσελιγπιώτης Ζαφείρης δισκοβολία με νέο ατομικό ρεκόρ 12ος με 39.69μ

10-9-2022

ΑΘΛΗΤΕΣ ΣΤΙΒΟΥ-Μ.Γ.Σ. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΣΤΙΒΟΥ 2022 ΑΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (12ΑΔΑ)

Κ16

  1. 1.    1ος Δαστερίδης Νικόλας 100Μ ΜΕΤΑ ΕΜΠΟΔΙΩΝ, ΕΠΙΔΟΣΗ 14,47’, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ -ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 2022
  2. 2.    1η Μπογιάννη Ευαγγελία 200Μ ΜΕΤΑ ΕΜΠΟΔΙΩΝ, ΕΠΙΔΟΣΗ 30,62, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ -ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 2022
  3. 2ος Κανοντζιάν Βαλάντης, ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ, ΕΠΙΔΟΣΗ 44,04μ,

4ος ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ 12,26μ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ -ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 2022

  • 4Η Πετρούση Σωτηρία, 80μ, 10,86’’, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ -ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 2022
  • 6Η 4χ200Μ ΜΕΙΚΤΗ ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ: Βεζάσης Ε-Μπογιάννη Ευαγγελία-Φωκιανού Πηνελόπη -Δαστερίδης Νικόλαος, ΕΠΙΔΟΣΗ 1:47.50”, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ -ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 2022
  • 7Η Γκαρά Αλεξάνδρα 200Μ ΜΕΤΑ ΕΜΠΟΔΙΩΝ
  • 8ος Καφετζόπουλος Δημήτριος 80μ

ΑΝΤΙΠΤΈΡΙΣΗ

2η Θέση Πανελλήνιο Σχολικών Λυκείων στο Διπλό Ανδρών Κολομπρατσίδης Χρήστος και Κολομπρατσίδης Βασίλειος

(Μοριοδότηση στις Πανελλήνιες Εξετάσεις και στους 2 αθλητές)

2η Θέση Πανελλήνιο Σχολικών Λυκείων στο Διπλό Μικτό Βραχιώλιας Αλέξανδρος και Τσατσάκη Κωνσταντίνα

(Μοριοδότηση στις Πανελλήνιες Εξετάσεις και στους 2 αθλητές)

1η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ15 στο Διπλό Αγοριών Βραχιώλιας Ιωάννης

3η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ15 στο Διπλό Κοριτσιών Γιαντσελίδη Κωνσταντία

3η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ13 στο Διπλό Κοριτσιών Τσατσάκη Αθανασία και Φουτζιτζή Χρυσάνθη

3η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ11 Τσατσάκη Αθανασία


ΣΚΑΚΙ

Στο Πανελλήνιο Πρώτα Α’ Εθνικής Κατηγορίας η Ομάδα του Εθνικού κατέκτησε την 6η Θέση στον Βόρειο Όμιλο.

Την 1η θέση και το κύπελλο κατέκτησε το 2021 ο Μιχάλης Καρακασίδης για το απόλυτο 7/7 που πέτυχε στην σκακιέρα του 12αρη στο Πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής Κατηγορίας το 2021.

2η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκακιού στην κατηγορία Κ14 κατέκτησε η Άρτεμις Μπλίτσα το 2021.

Την 3η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκακιού στην κατηγορία Κ16 κατέκτησε η Άρτεμις Μπλίτσα το 2022 κατοχυρώνοντας και μοριοδότηση 7% στις Πανελλαδικές Μαθητικές εξετάσεις.

Την 2η θέση στο 31ο Διεθνές τουρνουά Καβάλας στο Β’ Γκρουπ κατέκτησε ο Μιχάλης Καρακασίδης μεταξύ 68 σκακιστών/ριών όλων των ηλικιών από 11χώρες.

Η Σκακιστική Ομάδα του Εθνικού συμμετείχε στο Πρωτάθλημα της Α’Εθνικής Κατηγορίας και το 2022.


ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

1η Χειμερινή Ημερίδα

2ος Σιμούλης Δημήτριος στα 50 μέτρα πεταλούδα αγοριών κ12

3ος Σιμούλης Δημήτριος 100 μέτρα πρόσθιο και 200 μέτρα πρόσθιο αγοριών κ12

2ος Σιμούλης Ελευθέριος 50 και 100 μέτρα πρόσθιο αγοριών κ10

Χειμερινοί Αγώνες Καβάλα

2ος Σιμούλης Δημήτριος 100 μέτρα πρόσθιο και 200 μέτρα πρόσθιο αγοριών κ12

3ος Σιμούλης Δημήτριος στα 50 μέτρα πεταλούδα αγοριών κ12

2ος Σιμούλης Ελευθέριος 100 μέτρα πρόσθιο αγοριών κ10

3ος Σιμούλης Ελευθέριος 50 μέτρα πρόσθιο αγοριών κ10

1η Θερινή Ημερίδα Καβάλα

1η Σουβάρα Μαρία 200 μέτρα μικτή ατομική κορίτσια κ11

6ος Παπαϊωάννου Γιώργος 50 μέτρα ύπτιο αγοριών κ11

Θερινοί Αγώνες Αλεξανδρούπολης

1η Σουβάρα Μαρία 100 και 200 μέτρα πρόσθιο κοριτσιών κ11 Με επίδοση 1.30’.85’’ είναι η καλύτερη επίδοση του αγωνίσματος στην κατηγορία της για την Αγωνιστική Χρονιά 2021-2022 σε Πανελλήνιο Επίπεδο


VOLLEY

1η Θέση στο Πρωτάθλημα ΕΣΠΕΘ Κ17

1η Θέση στο Πρωτάθλημα ΕΣΠΕΘ Κ18

1η Θέση στο Πρωτάθλημα ΕΣΠΕΘ Κ21

2η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ17

4η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ21

1η Θέση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Ελλάδας Κύπρου

6η Θέση στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα

Οι αθλητές των ομάδων είναι οι εξής:

Κοντοστάθης Ανδρέας

Σουσουρίδης Δημήτρης

Παπάζογλου Ισίδωρος

Κεσκίνης Κυριάκος

Γκοτσίδης Χρήστος

Ηλιάδης Σπύρος

Σαλαμπάσης Θανάσης

Μιχαηλίδης Μάνος

Κούτρας Αλέξανδρος

Μπαμπλής Κυριάκος

Καραμανίδης Κοσμάς Καλαϊτζίδης Παναγιώτης


ΕΠΙΤΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ

Ομαδικό Παίδων

3η Θέση Κοσμάς Γιώργος

3η Θέση ατομικό Κάλλιας Γιώργος

5η Θέση Κοσμάς Γιώργος

5η Θέση Καζάκου Ζωή Διπλό Μικτό

5η Θέση Ομαδικό Νεανίδων

5η Θέση Αλεξούδη Κατερίνα στο ατομικό Νεανίδων

3η Θέση στο Διπλό Νεανίδων

3η Θέση στο Διπλό Μικτ Άνοδος της γυναικείας ομάδας στην Εθνική Κατηγορία της Α1


ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

International Reggatta Port Bourgas Open 470

4η Θέση Σωτηριάδης Στράτος – Μπολιάκης Στέλιος

5η Θέση Τζουμάρης Θεόδωρος – Γιαγλής Βασίλης


ΕΝΟΡΓΑΝΗ

1η Θέση στο άλμα Δαλάκη Ντορίτα στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες Λυκείων


ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πρωτάθλημα Υποδομών ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ

Κατηγορία Κ12 2η Θέση

Κατηγορία Κ10 3η Θέση

Κατηγορία Κ14 2η Θέση

Μεταγραφές Νεαρών Παιχτών

1) Πόντικας Δήμος στην ΑΠΟΕΛ ΚΥΠΡΟΥ

2) Ντέμπροβα Φλοριάν στην ΠΑΕ ΣΚΟΝΤΑ ΞΑΝΘΗΣ


Αρχική


MENU
DEMO
P